PREMİUM DOMAİNLER

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Listeleniyor: Bloglar
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?
66 Son Güncelleme: 04-02-2021 08:21
Kripta Paralar ve Bitcoin Hakkında Bazı Bilgiler

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nedir, banka ya da hükümetler gibi geleneksel aracılar ve piyasa araçları olmaksızın finansal işlemler yapabilmenize olanak tanıyan ilk kripto para birimidir. Bu anlamda bir merkezden üretildiği söylenemeyecek dijital bir para türü olan Bitcoin, son yıllarda yükselen değeriyle pek çok insanın merak ettiği bir yatırım aracı olarak öne öne çıkıyor.

Bitcoin Nedir?

İlk kez 2009 yılında üretilen Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve gerçek kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından ortaya atılan yeni bir para birimidir. Bankaların ödeme mekanizmalarının dışında finansal işlemler gerçekleştirmenize olanak tanıyan Bitcoin, aynı zamanda bu tür piyasa araçlarının çevrimiçi ödeme işlemlerinde aldığı kullanım ücretlerinden çok daha düşük ücretlerle işlem yapabilmenize imkan veriyor.

Buna ek olarak Bitcoin’in yalnızca dijital bir para birimi olduğunu da vurgulayalım. Bu anlamda halka açık ve şeffaf bir biçimde, ciddi anlamda işlem gücü gerektiren bilgisayar hesaplamalarıyla kullanıcıların sahip olduğu bakiyeleri koruyan Bitcoin, yatırım piyasasını da Blockchain adı verilen bu listeleme yöntemiyle kaydediyor. Bu anlamda her Bitcoin, bir akıllı telefon ya da bilgisayar üzerinde yer alan bir dijital cüzdan uygulamasında saklanabilmektedir. Bu dijital cüzdanlar üzerinden insanların bitcoin alışverişinde bulunması mümkün. Hatta bazı alışveriş siteleri ve dijital pazar yerleri bile bitcoin kullanarak ürün satın alabilmenize izin veriyor. Benzer bir biçimde bazı ülkelerde yasal olarak kabul edilen Bitcoin, bazı ülkelerde ise tamamen yasaklanmış durumda.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin üzerinden yatırım yapmak özellikle dijital dünyanın bu yönüne yabancı olan insanlara biraz karmaşık görünebilir. Ancak Bitcoin alım ve satım işlemlerinin de her geçen gün daha kolay bir hale gelirken aynı zamanda kripto para biriminin meşruiyeti de giderek yükseliyor. Bitcoin elde etmek içinse temel olarak üç yöntem bulunuyor:

1.       Gerçek para karşılığında Bitcoin satın almak,

2.       Bir ürün ya da hizmet satarak karşılığını Bitcoin olarak almak,

3.       Bilgisayar aracılığıyla dijital madencilik yaparak Bitcoin kazanmak.

İlk iki işlem için öncelikle bir Bitcoin cüzdanı indirmeniz gerekiyor. Bitcoin cüzdan uygulamaları bu tür ticari işlemlere olanak sağlayan bir çeşit dijital cüzdanlar. Bitcoin cüzdan uygulamasını indirdikten sonra herhangi bir Bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirebileceğiniz web sitesini ziyaret Bitcoin satın alabilirsiniz.

İkinci bir seçenek olarak da hızlı bir hesap oluşturabilmek için bir banka ya da kredi kartı üzerinden işlem yapmak üzere bir Bitcoin borsası tercih etmek. Bu anlamda bankanız size özel anahtarlar sağlayarak Bitcoin hesabınızın dijital saldırılara karşı korunmasını da garanti eder. Ancak Bitcoin hesabınızda bulunan dijital parayı çevrimdışı kullanabilmek için gerek özel anahtarları gerekse de kimlik bilgilerinizi yedeklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bitcoin Nasıl Bozdurulur?

Bitcoin alım işlemini gerçekleştirdiğiniz sitelerin neredeyse tamamı aynı zamanda Bitcoin satış işlemi yapmanıza da imkan verir. Ancak bu noktada, tıpkı bankaların döviz işlemlerinde olduğu gibi alım ve satım fiyatları arasında farklar olabileceğini gözden kaçırmamalısınız. Bu tür alım satım işlemleri için Türkiye’de hizmet veren web sitelerini kullanabileceğiniz gibi yurt dışı kaynaklı web sitelerini de kullanabilirsiniz. Ancak işlem yapmaya başlamadan önce sitenin güvenilirliğinden emin olmanız son derece önemlidir.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Bitcoinin giderek yükselen güvenilirliği ve meşruiyeti, pek çok mağaza ve pazar yerinin kripto para birimiyle işlem yapmaya izin vermesini sağlamıştır. Bu anlamda internet üzerinden alışverişlerde, özellikle Visa ya da Master Card işlemlerini kabul eden web sitelerin pek çoğu Bitcoin işlemlerini de kabul etmektedir. Günümüzde Microsoft ve Tesla gibi büyük firmalar Bitcoin işlemlerine doğrudan izin vermektedir. Fiziksel olarak alışveriş yapabilmeniz içinse Bitcoin cüzdanınızda yer alan QR kodu, uyumluluğu olan bir POS cihazına taratmanız alışveriş yapabilmeniz için yeterlidir.

Bitcoinin Alt Coinleri Nelerdir?

Alt coinler, Bitcoin’in yükselişiyle birlikte alternatif olarak piyasaya sürülen kripto para birimleridir. Popüler bazı alt coinler şunlardır:

·         Ethereum: Bitcoin’in ardından kripto para pazarında en çok paya sahip olan para birimidir. Aynı zamanda işlem doğrulama süresi Bitcoin’de olduğundan çok daha hızlıdır.

·         Ripple: İşlem hızı açısından en hızlı olan Bitcoin türüdür. Bir alım satım işlemi yaklaşık 4 saniye sürer. Ethereum’da bu süre 2 dakikayı geçebilmektedir.

·         Litecoin: Alım satım işlemleri açısından Ethereum’a yakın bir seviyedir.

 


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri