E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi

Listeleniyor: Bloglar
E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi
1.865 Son Güncelleme: 18.03.2021 14:45
E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi Nedir?

E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi 

Dijitalleşen işletmelerin doğru bir alan adı kullanması, başarılı pazarlama stratejileri oluşturmanın ilk adımı olarak düşünülebilir. Alan adı yani domain; kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve hangi ürün ya da hizmeti sunduğunuzu internet ortamında yansıtan bir kimlik konumundadır. Domainin bir kimlik olarak görülmesinin en temel sebebi her web sitesinin farklı bir alan adına sahip olması, kayıtlı bir alan adının bir başkası tarafından tekrar kullanılamamasıdır. 

E-ticaret ile uğraşan kitleler çoğunlukla domaine önem vermezler. Oysa ki, domain fiziksel bir işletmenin lokasyonu kadar önem arz etmektedir. Buradan hareketle, e-ticaret siteleri için sanal bir adrestir tanımı rahatlıkla yapılabilir. 

Güçlü Bir Domainin E-Ticaret İçin Avantajları 

Güçlü bir domainin e-ticaret alanında atılımda bulunmak isteyenlere sağladığı pek çok avantaj vardır. İşte bunlardan bazıları:

1. Hatırlanması kolay bir alan adı tercihinde bulunarak, rahat bir şekilde markalaşabilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz tarayıcı üzerinden kolayca size ulaşabilirler.

2. İyi bir alan adı kullanarak SERP’lerde (Arama sonucu sayfası) içerikleriniz adına anlamlı başarılar elde edebilirsiniz. 

3. Sektör içerisindeki rakiplerinize oranla ön plana çıkabilmeniz kolaylaşmaktadır. 

4. Domain ile hizmet pazarlama ve ürün satışı oranlarınızın önemli ölçüde artmaktadır. Bu durumda maddi kazanımlarınızı yoğun bir şekilde destekleyecektir. 

5. Alan adı tercihinizle gerçekleştireceğiniz pazarlama stratejisinde, daha geniş kitlelere ve potansiyel müşterilere hitap edebilme imkanınız oluşacaktır.

E-Ticaret İçin Güçlü Bir Domain Nasıl Seçilir?

Alışveriş alışkanlarının tamamen değişim gösterdiği bugünlerde, herkes zorunlu bir şekilde online alışverişe yönelim gösterdir. Bu durum e-ticaret sitelerini daha önemli bir konuma getirdi. Fiziksel olarak varlığını devam ettiren birçok işletmenin, kendilerine ait bir web sitesi kurma girişiminde bulunmasına neden oldu. Web sitesi kurmanın en temel iki aşaması olan; domain ve hosting kısmında en çok takılınan nokta elbette ki domain yani alan adı oldu. Bu durumda güçlü bir domain oluşturmanın ipuçları nelerdir?

• Alan adı seçme konusunda yaratıcılık önemli bir kıstastır. Hele ki söz konusu online alışveriş ise, ziyaretçi çekebilmenin en pratik yolu budur. Örneğin; sahibinden.com  

• Akılda kalabilecek standartta, dile kolayca takılabilen domain isimleri satış oranlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu noktada kısa cümlelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin; hepsiburada.com, gittigidiyor.com

• Kitleyi tetikleyebilecek bir alan adı tercihinde bulunmalısınız. Örneğin; trendyol.com

• Kısa, kolay hatırlanabilecek e-ticaret domaini her zaman fayda sağlamaktadır. Örneğin; n11.com

• Sitenizin misyonunu tanımlayacak bir alan adı, müşteri kitlenizin sizi anlaması adına oldukça önemlidir. Örneğin; ucuzabilet.com, nesine.com 

• Sektörünüzü vurgulayabilecek sıfat ya da ad tamlamalarından faydalanabilirsiniz. Örneğin; yemeksepeti.com, çiçeksepeti.com

• Domain uzantısı tercihinde .com’u seçmeye özen gösterin. Dünya çapında en popüler uzantı .com’dur. 

• Sektörünüzle alakalı son trendleri takip ederek, müşteri kitlesinin ilgi alanı hakkında detaylı araştırmalar yapın. 

• Domain için anahtar kelimelerden de referans alabilirsiniz. POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri