Google Domains'te Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Listeleniyor: Bloglar
Google Domains'te Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?
1.662 Son Güncelleme: 09.02.2022 18:01
Bu Yazımızda Google Domains Firmasında Bulunan Domainlerinizin İç ve Dış Domain Transfer İşlemleri Hakkında Bilgi Edinebilirsiniz.

Google Domains'te Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

   Ülkemizde domain kayıt ve yenileme ücretlerinin pahalanması dolayısıyla domain yatırımcıları ve yazılım geliştirme firmaları, ''en ucuz domain nereden alınır'' diye sorgulamaya başladıklarını görüyoruz. Ülkemizdeki dolar kurunun yüksek olması sebebiyle neredeyse tüm firmalar domain kayıt ve yenileme ücretlerini yeniden belirlemektedir. Bu noktada pahalılıktan yakınan kullanıcıların imdadına yetişen Google Domains, 75 tl sabit ücretle domain kaydetmeye ve domain taşımaya imkan tanımaktadır. Başka firmadan Google Domains' domain aktarma işlemi için öncelikle bir Google hesabınız bulunması gerekmektedir. Google hesabınız var ise tıpkı Google Fotoğraflar veya Google Drive uygulamalarına erişebildiğiniz gibi Google Domains ile de bu firmadaki domainleri yönetebilirsiniz. 

Başka firmadan Google Domains'e Domain Transferi Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle https://domains.google/ adresine girerek hesabınıza ulaşın.

2- Domain sorgulama satırının hemen altında küçük mavi yazıyla yazılan ''Size ait olan bir alanı aktarın'' linkine tıklayarak transfer ekranına geçin.

3- Açılan Sayfada ''Aktarmak istediğiniz alan adını girin'' yazan yere transfer etmek istediğiniz domaini uzantısıyla birlikte yazın ve enter tuşuna basın.

4- Burada ''Yetkilendirme kodunu girin'' yazan yere transfer kodunuzu girin ve ''devam'' tuşuna basın. (Transfer kodunuzu nasıl alacağınızı, ilgili domainin kayıt firmasından öğrenebilirsiniz.)

5- Son açılan sayfada ise eğer transfer kodunuz doğru ve geçerli ise ödeme ekranı açılacak ve 1 yıllık domain kayıt bedeli tarafınızdan tahsil edilecektir.

Not: Unutulmamalıdır ki her transfer işlemi domainin kullanım süresini +1 yıl daha uzatmakta ve ödenen bu ücret de aslında transfer ücreti değil domainin süre uzatma ücreti olarak bilinmelidir.

Google Domains'te İç Transfer Nasıl Yapılır?

Google Domains'te diğer firmalardaki gibi domain gönderme işlemi yapılmamakta, bunun yerine yetkilendirme değişikliği yapılmaktadır. Atama yapacağınız yetkili kimse, atama yapıldıktan sonra artık domainin yeni sahibi olur ve domaini istediği gibi yönetebilir. Bu sayede domain yeni sahibine gönderilmiş olur.

1- https://domains.google.com/registrar/ linkine tıllayarak Google Domains'te kayıtlı domainlerinizi açın ve transfer etmek istediğiniz domainin üstüne tıklayarak detay sayfasını açın.

2- Açılan sayfada sol menüde ''Kayıt Ayarları'' bölümüne girin.

3- Gelen ekranda ''Alan izinleri'' bölümünden ''kullanıcı ekle'' bağlantısını tıklayın. 

4- İlgili satıra domaini transfer edeceğiniz kişinin Google hesabına bağlı e-mail adresini girin ve ''ekle'' tuşuna basın.

Bu işlemden sonra alıcı kişinin mail adresine bildirim gidecek ve bu onay bildirimi kabul edildiğinde artık yetkiler alıcı kişiye geçmiş olacaktır.

Not: Alıcı kişinin aynı şekilde domainin ''Alan izinleri'' bölümüne girerek satıcının e-mail adresini yetkilendirme kısmından silmesi ve tek yetkilinin kendisi olması gerekmektedir. Bu işlemi yaptığında satıcıya onay bildirimi gönderilir, ve kabul edildiğinde artık tek yetkili domainin yeni sahibi olur. 

Google Domains'te dış firmaya transfer işlemi için domainin kayıt veya transfer işleminin üstünden en az 60 gün geçmesi gerekmektedir. Bu kural genel bir ICANN prensibidir.POPÜLER BLOGLAR

Stoksuz E-Ticaret ile Para Kazanma Yöntemleri Bloglar

Stoksuz E-Ticaret ile Para Kazanma Yöntemleri

2.613 04.02.2021 08:52
E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi Bloglar

E-Ticaret İçin Domain Seçiminin Önemi

1.931 06.12.2020 19:40
Domain Nedir? Bloglar

Domain Nedir?

1.272 23.02.2021 11:11
En Kaliteli Domainler Nereden Alınır? Bloglar

En Kaliteli Domainler Nereden Alınır?

1.256 23.02.2021 10:29

Ödeme Yöntemleri