E Ticarette Yeni Nesil Pazarlama Teknolojileri

Listeleniyor: Bloglar
E Ticarette Yeni Nesil Pazarlama Teknolojileri
786 Son Güncelleme: 13.09.2021 19:20
İster kişisel yaşantımızda, ister ticaretlerimizde isterse de kariyer hayatımızda her zaman pazarlama ile içli dışlı yaşamaktayız. Bu konuya biraz bilimsel yaklaştığımız yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

E Ticarette Yeni Nesil Pazarlama Teknolojileri

Günlük yaşantımızda neler yapıyoruz? Diye bir soru soracak olursak buna çoğumuzun cevapları aşağı yukarı benzer olacaktır. ‘İşimi yönetiyorum, alışveriş yapıyorum, araştırma yapıyorum, eğleniyorum, eğitim alıyorum’ vb. gibi yanıtlar gelmektedir. Tamam. Burada herhangi bir absürt durum göremiyoruz değil mi? Ancak. Tüm bu bahsedilen aktiviteleri aynı zamanda teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde internet aracılığıyla da yapabilmekteyiz. Hızla gelişen ve her gün, hatta her saat farklı güncellemeler ile hayatımızı etkisine altına alan teknolojinin standart kullanıcılarıyız.

Netdaşlar(internet vatandaşları), alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümünü E Ticaret siteleri ile yapmaktadır. Özellikle pandemi sürecinin de etkisiyle elektronik ortamda yapılan satışlarda çok büyük bir patlama yaşanmıştır. Bu durum hem ülkemizde hem de dünya genelinde söz konusudur. Peki, bu nasıl mümkün olabilir? Cevabı, hayatımıza giren yeni nesil teknolojinin pazarlama ile empoze edilmesinde bulabiliriz.

Pazarlamanın E Ticaretteki Yeri

Öncelikle şunu bilmemizde fayda var. Pazarlama, insanın hayatını daha kaliteli ve verimli bir şekilde sürdürebilmesi için öğrenilmesi gereken elzem bir olgudur. İster kişisel yaşantımızda, ister ticaretlerimizde isterse de kariyer hayatımızda her zaman pazarlama ile içli dışlı yaşamaktayız. Endüstri 4.0 devri ile birlikte geleneksel pazarlamada kullanılan yöntem ve stratejiler artık yerini dijital pazarlama alanlarına bırakmıştır. İnternet dünyasında geçirilen süre ve burada bulunan kullanıcı sayısı da arttıkça doğal olarak bu anlamda yeni teknolojiler de geliştirilmiştir.

Bununla birlikte ülkemizde günde milyonlarca lira değerinde alışveriş işlemleri yapılmaktadır. Nasıl bu kadar yüksek bir potansiyelin olduğunu düşünmemek ise elde değil. Gerek bireysel satıcılar gerekse de kurumsal markalar teknolojinin getirdiği nimetlerden yararlanarak E Ticarette var olmaktadır. Gelgelelim kullanıcıların davranışlarının incelenmesine. Daha önce arkadaşlarınız arasında yaptığınız sohbette geçen bir ürünün, muhabbet bittikten sonra dijital mecralarda onun reklamını hiç gördünüz mü? Bu gibi konular haberlere kadar taşınmıştı. Her ne kadar olağandışı bir örnek gibi görülse de yapay zeka ve derin öğrenme ile bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı cihazlarınızdan girdiğiniz her web sitesi ve uygulama sizlerden arka planda bazı izinler istemektedir. Bunun sonucunda gerçekleştirmiş olduğunuz her işlemin ardından belirli bir ‘müşteri profili’ size tanımlanır. Dolayısıyla sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz ürün ve hizmetleri reklam olarak görmektesiniz.

Ürün çeşitliliğin, rekabetin ve kullanıcıların bu denli yüksek olduğu bir ortamda nasıl hayatta kalınabilir? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. E Ticarette kullanılan teknolojik pazarlamalar ile buna açıklık getirebiliriz. Hadi gelin şimdi bu teknolojilere değinelim;

- Gerçek zamanlı özelleştirme,

- Arttırılmış gerçeklik,

- Yapay zeka ve chatbotlar,

Peki, bu listedeki maddeler ne işe yarar, ne için gereklidir? Detaylarıyla birlikte ele alalım.

Gerçek Zamanlı Özelleştirme

Kendinizi daha hissetmeniz için nelerin olmasını isterdiniz? Birçok seçenek mevcuttur ancak sizi iyi tanıyan ve nelerden hoşlandığınızı bilen bir kişinin varlığı da bunun için yeterlidir. Yanılıyor muyuz? Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, kullanıcılar E Ticaret sitesindeki yoğunluktan ve karmaşıklıktan oldukça şikâyetçidir. Dolayısıyla alışveriş yapmak için bile bu platformları ziyaret etseler dahi gördükleri kargaşadan dolayı erkenden burayı terk etmektedirler.

Tam da bu noktada potansiyel kitleyi elde tutmak ve kişiye özgü özelleştirmeler uygulanır. İlgi duyduğu ürünleri karşısında gören birey ise bu durumdan hoşnut kalır ve sanki offline bir ortamdaymışçasına kendisini daha rahat hisseder. E Ticaret sitelerinde ve uygulamalarında geçirilen süreler arttırılmıştır. Keza satışlar da doğru orantıda yükselmiştir.

Arttırılmış Gerçeklik

İnternet üzerinden evinize yeni bir elektrik sobası alacağınızı varsayalım. Ancak bunun boyutlarının ve görüntüsünün nasıl olduğu hakkında şüpheleriniz var. Hiç endişelenmeyin. Arttırılmış gerçeklik ile canlı olarak telefonunuzun kamerasından odanıza yansıtılan ürünü inceleyebilirsiniz. Düşünebiliyor musunuz? Artık bu yöntemler ile alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. E Ticarette arttırılmış gerçeklik gibi yeni nesil teknolojileri pazarlamayla birleştiren markalar, büyüyerek yollarına devam etmektedir.

Yapay Zeka ve Chatbotlar

Ah şu yapay zekalar… Kimilerine göre dünyanın sonunu getirecek kimilerine göre de hayatımıza kolaylıklar sağlayacak. Bu konu, tartışmalara sebep olsa da bir şeyi net bir şekilde biliyoruz. Yapay zeka teknolojisinin pazarlamaya entegresi sayesinde hayal edilemeyecek düzeyde satışlar gerçekleştirilmektedir. Aklınıza gelebilecek tüm büyük şirketler(Google, Facebook, Netflix…) bundan nasibini fazlasıyla almaktadır.

E Ticaret konusunda ise yapay zekalar, derin öğrenme tekniğine dayanarak kişilerin analizlerini gerçekleştirir. Ardından müşterinin demografik yapısı, cinsiyeti, yaşı gibi parametreler değerlendirilerek kişiye özgü ürün sonuçları çıkartılır. Böylece sizi belki de sizden daha iyi tanıyan bir teknolojiyle etkileşim haline olursunuz. Bununla birlikte başka bir örneği daha ele alalım. Daha öncesinde ziyaret ettiğiniz bir alışveriş sitesinde aklınıza takılan bir soruyu sormak için muhatap bulamadığınız oldu mu? Bu husus, dijital danışmanların görevidir. Ancak her firma da dijital danışman çalıştırmamakta veya yetersiz istihdam ile yola devam etmektedir. Bu konu E Ticaret için çok mühimdir. Bunun farkında olanlar yeni nesil pazarlama teknolojilerini kullanmaya devam etmiştir. Sonucunda ne mi oldu dersiniz… Chatbotlar sayesinde sıkça sorulan sorular, kategori bilgilendirmeleri ve daha fazlası bunlara yüklenmiştir. Eğer siz bir durum hakkında danışmak veya soru sormak istiyorsanız birkaç tıklama ile cevabınıza ulaşabileceksiniz. Ne teknoloji ama…

Görüş, öneri ve diğer konularınız için yorumlar kısmına bekliyoruz. Teknolojiyle kalın, sağlıkla kalın.POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri