DÜŞEN DOMAİNLER NE KADAR SÜRE SONRA KAYIT EDİLEBİLİR?

Listeleniyor: Bloglar
DÜŞEN DOMAİNLER NE KADAR SÜRE SONRA KAYIT EDİLEBİLİR?
650 Son Güncelleme: 13.09.2021 19:01
Alan adları alındıktan sonra belirli bir süre için kiralanmış olur. Yani sonsuza kadar sizin olmazlar. 1 yıl 2 yıl 3 yıl kadar alan adını kayıt edebilirsiniz.

Düşen domainler ne kadar süre sonra kayıt edilebilir?

   Size ait bir alan adının kullanım süresini uzatmak son derece basittir. Alan adını tescil ettirdiğiniz domain ve hosting firmaları sitenizin çalışır halde tutabilmeniz için sizlere sık sık hatırlatma yaparak alan adınızın yenileme tarihini yaklaştığını bildirirler. eğer kullanmış olduğunuz bir alan adı ise burada mantıklı olan kullanım süresinin bitmesini beklemeden yenilemeniz olacaktır.

Bir Alan Adının Süresi Dolduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

   Alan adları alındıktan sonra belirli bir süre için kiralanmış olur. Yani sonsuza kadar sizin olmazlar. 1 yıl 2 yıl 3 yıl kadar alan adını kayıt edebilirsiniz. Kiralama süresi sona erdiği zaman kullanımının devam edebilmesi için ücretin tekrar ödenmesi gerekmektedir. Alan adınızın kullanım tarihi dolduktan sonra yenilemezseniz ya da unutursanız bu alan adını başkası kiralayabilir ve bu nedenle kullanımı sizin dışınıza çıkabilir.

Alan Adları Ne Zaman Boşa Düşer?

   Alan adları için birden fazla kavram ve kelime anlamı vardır. Yenilenmiş (Renewed), Süresi Dolmuş (Expired), Kefaret (Redemption), Silme Bekleniyor (Pending drop/deletion) bir ifadeler ile alan adlarının ne durumda olduğu ve hangi aşamada olduğu belirlenmektedir.

   Herhangi bir domain süresi sona erdiğinde bir gün içerisinde veya 24 saatin hemen ardından devre dışı bırakılır. Bu süreçten sonra bu domain düşmüş ve süresi dolmuş olarak isim verilir. Bununla birlikte internet sitesine ait olan alan adına bağlı tüm e-posta hesapları aktifliğini yitirir. Alan adı firmaları 1 ile 45 gün arasında alan adınızı sabit fiyatlar üzerinden yenileye bilmeniz için açık bırakır yani bu süre içerisinde üzerinize kayıtlı olan alan adlarını belirtilenden daha uygun fiyatlarla yıllık olarak kiralama yapmanız mümkün olacaktır.

   45 günlük süre sonunda eğer yenileme işlemi yapılmazsa bu sürece  (redemption period) olarak isimlendirilen 30 günlük ek bir süre başlar. Bu süre zarfında hemen hemen tüm alan adı firmaları alan adınız da bulunan bilgilerin tamamını silmeye başlar. Siteniz internet ortamından kaldırılmaya başlanır bu süreçte ayarlarınızı bilgilerinizi geri almanız son derece pahalıya mal olabilir birçok kayıt şirketi alan adınızı kurtarmak için sizden yüklü miktarda ücret talep edebilir. Bu nedenle bu duruma düşmemek için mutlaka dikkatli olmanızda yarar var.

   Eğer 30 günlük redemption sürecinde de herhangi bir şekilde yenileme yapılmamış ise alan adınızın silinmemesi için yapabileceğiniz herhangi bir durumda kalmamıştır. Bu 30 günün hemen ardından hızlı bir şekilde beş günlük “pending delete”  dönemi başlar. Bu süre içerisinde alan adını herhangi bir şekilde yenilemeniz mümkün olmayacaktır. Bütün bu aşamaların bitmesinin hemen ardından ise alan adınız yeni bir IP adresi ile yoluna devam edecektir. Bu sürecin hemen ardından yeni bir internet sitesinin kurulabilmesi için pending delete süreci başlar. Bu 5 günlük sürecin ardından alan adı tamamen boşa düşer. Boşta olan alan adını fark edenler ve takip eden herkes alan adını kaydedebilir. POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri