Domain Nedir?

Listeleniyor: Bloglar
Domain Nedir?
1.272 Son Güncelleme: 18.03.2021 14:55
Domain Nedir? Bu yazımızda domain nedir konusunu ve fiyatlarını ele alacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Domain Nedir?

Domain, Türkçe olarak karşılığı alan anlamına gelmektedir. Kelimelerden ya da rakamlardan oluşan bu kavram, kelimelerin ya da rakamların tescil edilmesini sağlamaktadır. Bir web sitesine ulaşmak için, IP adresine veya bir isme ihtiyaç vardır. Bu nedenle ihtiyaç ortaya çıkan domain, web sitesinin oluşturulmasında birinci adımı sağlamak için satın alınmaktadır.

Yani bir bakıma şöyle tanımlamak gerekir ise, web sitesini oluşturan içeriklerin tamamı sunucular tarafından tutulmaktadır. Bu doğrultuda sunucu üzerinde bulunmakta olan web sitesinin çalışabilmesi için sunucu tarafından IP adresine sitenin bulunmakta olduğu dizine erişilmesi gereklidir. Bu noktadan sonra IP adresinin bulunduğu uzun kelimeler ya da rakamların akılda tutulması oldukça zor olmaktadır. Bu noktada ise araya domain girmektedir. Domain, sayesinde IP adreslerine bağlanılır ve sitenin açılması sağlanır. Bundan sonrasında ise daha kolay bir internet sitesi girişi sağlanmaktadır. Bizler web sitesi adresinin girişi için uzun ve karmaşık sayı ya da kelimeleri akılda tutmak yerine www. Google .com .tr gibi adresleri bilmekteyiz. Bu adreslere ise domain denmektedir.

Domain Fiyatları

Domain satışları web sitesi için başlıca rol oynamaktadır. Web sitesi açmak isteyen herkes domain alabilme hakkına sahip olmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan web sitesi açma istediği oldukça yaygın ve popüler bir durum halini almışken birçok firma tarafından domain satışı gerçekleşmektedir. Ayrıca domain alan kişilerin web site adresleri sorgulandığı için kişiye özel olmaktadır. Bu kadar çok artan arz sonucunda bir tür arz talep ilişkisi de ortaya çıkmaktadır. Açılan web sitesi içeriğine ve adına göre domain fiyatları değişiklik göstermektedir.

Domain Deposu sitesi sayesinde gerçekleşen domain satışları her konuda müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. Bu bağlamda ele almak gerekir ise, Domain Deposu sitesi üzerinden paylaşılmakta olan domainler incelenerek müşteri istediği domaini satın alma hakkına sahip olma imkanı verilmektedir. Her web sitesi adı olan domainlerin fiyatları da site üzerinde belirtilmektedir. Domain fiyatlarında indirim talep edildiği taktirde, domain almak isteyen kişiler istedikleri domainler için fiyat teklifi sunma hakkına sahip olabilmektedir. Teklif edilen fiyat garantisi verilmese de projesi hazır olarak bulunan kullanıcılara fiyat noktasında kolaylık sağlanmaktadır.Ödeme Yöntemleri