Stoksuz E-Ticaret ile Para Kazanma Yöntemleri

Listeleniyor: Bloglar
Stoksuz E-Ticaret ile Para Kazanma Yöntemleri
2.526 Son Güncelleme: 18.03.2021 14:50
Dropshipping ismiyle de anılan stoksuz e-ticaret özellikle Ali Express tarafından yaygın hale getirilen bir e-ticaret modelidir.

Stoksuz E-Ticaret ile Para Kazanma Yöntemleri

Günümüzde gelişen teknoloji ve özellikle internetin sağladığı geniş iletişim imkanları, yeni girişim hamlelerine fırsat veriyor. Şüphe yok ki son yıllarda bu türden girişimlerin en iyi örneklerinden biri de stoksuz e-ticaret. Pek çok insan internet üzerinden stoksuz satış yapmanın oldukça zor olabileceği düşüncesinde olsa da aslında gerçek pek de öyle değil. Sizin stoklarınızda ürüne yer vermeksizin satıcıyla müşteriyi buluşturmanızı hedef alan stoksuz e-ticaret, fırsatları iyi değerlendirdiğinizde son derece yüksek kazançlar elde edebileceğiniz bir ticaret modeli. Özellikle fiziksel mağazalar göz önüne alındığında hiç şüphesiz stok bulundurmaksızın satış yapabilmek imkansız kabul edilebilecek bir durumdur. Ancak söz konusu olan internet platformları olduğunda aynı şekilde düşünmek büyük bir yanılgı olur.

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Dropshipping ismiyle de anılan stoksuz e-ticaret özellikle Ali Express tarafından yaygın hale getirilen bir e-ticaret modelidir. 2006 yılında dünya çapında ilk defa böyle bir girişimin gerçekleşmesini sağlayan Ali Express bu anlamda pek çok işletmeyle de iş ortaklığı içerisine girmeyi başardı. Bu doğrultuda her geçen yıl işlem hacmi yükselen stoksuz e-ticaret modeli, gerek aracı gerekse de işletmenin kazancını büyük oranda arttırmasına katkı sağlayarak son yılların en çok kazanç getiren yaratıcı girişimlerinden biri oldu. Bu sayede Ali Express, Amazon ve buna benzer büyük firmaların yanı sıra stoksuz e-ticaret gerçekleştiren küçük girişimciler de sektörde pay sahibi olmaya başladı. Özellikle ülkemizde henüz bu türden büyük pazar yerlerinin yeterli oranda aktif olmadığı göz önüne alınırsa,  kendi web sitenizden stoksuz e-ticaret hizmeti sunmak büyük kazanç getirmesi kuvvetle muhtemel girişim modellerinden biri olarak günümüzde de öne çıkmaya devam ediyor.

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret sektörüne giriş yapabilmek için öncelikle buna uygun bir web sitesi kurmanız gerekir. Daha sonra xml kodlar aracılığıyla satıcıdan gelen bilgileri web sitenize güncel bir biçimde aktararak sipariş ağınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu doğrultuda aklınızda parlak bir e-ticaret sitesi kurma fikri varsa DomainDeposu üzerinden alan adını hemen satın alarak çalışmalara hızlı bir biçimde başlayabilirsiniz. Web sitenizi oluşturduktan sonra ise süreç şu şekilde işlemektedir:

·         Müşterinin web siteniz üzerinden sipariş ettiği ürün daha önce anlaşmış olduğunuz tedarikçiye iletilir.

·         İşletmeniz tedarikçiden ürünü satın almak üzere ödeme gerçekleştirir. Bu doğrultuda ürün faturasını da düzenleyerek tedarikçiye göndermek gerekir.

·         Tedarikçi ise sizin düzenlediğiniz faturayla birlikte ürünü müşteriye ulaştırır. Ürün müşteriye ulaştığında süreç tamamlanır.

Stoksuz E-Ticaret Avantajları

Stoksuz e-ticaret, gerek daha az iş gücüne ihtiyaç duyması gerekse de çok daha yüksek bir etkileşim imkanı meydana getirmesi nedeniyle özellikle küçük ya da orta büyüklükteki işletmeler tarafından son derece efektif ve kazançlı bir girişim olarak görülmektedir. Bu doğrultuda stoksuz e-ticaretin sağladığı pek çok avantajdan bahsetmek mümkündür:

·         Ürün stoklama söz konusu olmadığından depo yönetimi gibi ekstra maliyet ve personel gereksinimi yoktur.

·         Ürünleri tedarik edebilmek için bir işletmeyle gerçekleştirilecek satışlar üzerinden anlaşmak mümkündür.

·         Ürünleri tedarik etmeden satışını yapabildiğiniz satılmayan ürünlerin ortaya çıkarabileceği ek maliyetler ve dezavantajlardan kaçınılmış olur.

·         Stoksuz e-ticaret için büyük bir yatırım ya da sermaye gereksinimi yoktur. Bu anlamda sektörün özellikle yeni girişimcilerin değerlendirebileceği ideal fırsatlar içerdiği söylenebilir.

·         Stok ve depolama maliyeti gibi durumlar söz konusu olmadığından dolayı pek çok kategoride farklı ürünlere web sitenizde yer verebilirsiniz.

·         Azalan maliyetler sayesinde yatırımınızın büyük bir çoğunluğunu satış ve pazarlama stratejilerine ayırabilir, böylelikle daha efektif bir işlem ağı oluşturabilirsiniz.POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri